Bugün, 18 Ekim 2021 Pazartesi
Siyaset 16.01.2016 09:21:40 0

Kadınlar, fırında ekmek çıkartıyor

Osmaniye?nin Kadirli ilçesinde bir Restaurant fırında çalışan dört kadın,yaptıkları ekmek ve hamur işleriyle erkek ustalara taş çıkartıyor.

Osmaniye?nin Kadirli ilçesinde bir Restaurant fırında çalışan dört kadın,yaptıkları ekmek ve hamur işleriyle erkek ustalara taş çıkartıyor.

 

Erkeklerin yoğun olarak çalıştığı ekmek üretim ve fırıncılık sektörüne Kadirli ilçesinde kadınlar el attı. İlçe de faaliyet gösteren bir restaurant fırın da dört kadın işçi tüm fırın işlerini yapıyor.

 

Bir kadın işçi hamur yapıyor,diğeri hamuru yufka olarak açıyor,fırında kürekçi olarak ekmekleri pişiren de yine kadın işçi oluyor. Hamurun ekmeğe dönüşünceye kadar tüm süreci kadınlar yapıyor.

 

Bulaşıkçı olarak girdiği işyerinde dört kadının da fırıncılık kursu alarak bu mesleğe girdiğini söyleyen kadın fırıncı Cennet Köstü ? ben ilk önce bu işyerine bulaşıkçı olarak girdim. Ama daha sonra fırıncılık kursu aldık hepimiz. Şimdi de fırıncı olduk? şeklinde konuştu.

 

Amaçlarının en az erkekler kadar bu işi kadınların da hakkıyla yaptığını göstermek olduğunu söyleyen diğer bir kadın işçi Meryem Görün ise ? Biz de erkekler kadar bu işi yapabiliyoruz. Fırında sadece ekmek de değil bir günde 2 Bin adet civarı lahmacun da yapıyoruz. Daha önce fırıncılık deneyimimiz yoktu hiç birimizin ama netice de hamur işi kadın işidir.? Dedi.

 

İşyeri sahibi Kasım Yasdıoğlu ise ?Kadınlar hayatın her alanında var olduğunu bir kez daha göstermiş olduk. Fırınımız da sadece kadın işçiler çalışıyor. Kendileri aynı zaman da fırıncılık kursuna da gittiler. Her iş de olduğu gibi bu işin üstesinden de yine kadınlar hakkıyla çıkıyorlar? şeklinde konuştu. Haber MErkezi