Bugün, 4 Aralık 2021 Cumartesi
Gündem 18.09.2021 09:05:00 0

Rektör Uzun, "Zor yıllardan ve meşakkatli yollardan başarı ile geçip bu günlere geldiniz"

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Mezunlarını, Karacaoğlan Yerleşkesi OKÜ Stadyumunda düzenlenen coşkulu bir törenle uğurladı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Mezunlarını, Karacaoğlan Yerleşkesi OKÜ Stadyumunda düzenlenen coşkulu bir törenle uğurladı.

Pandemi kurallarına hassasiyet gösterilerek gerçekleştirilen Törende, Osmaniye Vali Vekili Adem Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Osmaniye Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Ali Yılmaz Türkyılmaz, Osmaniye Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Karakuş, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulisi Akkuş, Osmaniye Barosu Başkanı Av. İbrahim Halil Yavuzdoğan, Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, OKÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca olmak üzere çok sayıda il protokolü, akademik-idari personel, öğrenciler ve aileleri katılım sağladı.
Sırasıyla Lisansüstü Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Kadirli Uygulamalı bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Bahçe Meslek Yüksekokulu, Düziçi Meslek Yüksekokulu, Kadirli Meslek Yüksekokulu ve Osmaniye Meslek Yüksekokulu'nun geçişi ile kortej tamamlandı.  Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.
2020-2021 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nin açılış konuşmasını OKÜ birincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi Ebranur Yılmaz yaptı. Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olarak 2021 yılı mezunları adına konuşmayı yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz pandemi döneminin zorlu koşullarında bize her türlü desteği sağlayan hocalarım, mesleğimiz için en güncel ve en yeniyi araştıracağımıza, öğrettiğiniz etik kurallardan sapmayacağımıza, ülkemize ve mesleğimize katkı sağlayarak Üniversitemizi en güzel şekilde temsil edeceğimize ülkemize sadakat borcumuzu bir an için aklımızdan çıkarmadan vatanımızın her köşesinde fedakarca çalışacağımıza söz veriyoruz.
"Zor yıllardan ve meşakkatli yollardan başarı ile geçip bu günlere geldiniz"
Üniversite birincisi Yılmaz'dan sonra kürsüye geçen OKÜ Rektörü Uzun mezun olan öğrencilere şu sözlerle seslendi, "Hızla değişen ve dönüşen dünyada, bir yandan her koşulda bilgi üretebilen, diğer yandan ürettiği bilgiyi hayata aktarıp dönüştürebilen ve sizler gibi geleceğimizin güvencesi olan öğrenciler yetiştirip mezun eden Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak misyon, vizyon ve stratejik hedeflerimiz doğrultusunda, ulusal ve evrensel değerler ışığında girişimci, çok yönlü, yetkin, nitelikli ve tercih edilen mezunlar yetiştirme amacıyla kurulduğumuz günden bugüne kadar sürekli gelişen bir çizgiyi takip ettik.  Bundan sonra da ülkemize hizmet edecek yeni mezunlar vermeye devam edeceğiz.  Siz 2021 mezunları da bu çizgi içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunuzu asla unutmayınız."
"Adaletten ve liyakatten ayrılmadan ülkemize hizmet, en başta gelen ilkeniz olsun"
Mezun olan öğrencilere başarılar dileyen Uzun, "Sizleri bugünlere getiren başta kıymetli ailelerimiz olmak üzere, öğreniminiz boyunca her türlü desteği veren devletimize ve milletimize karşı olan sadakatten ayrılmayınız. Toplumumuzun sahip olduğu milli ve manevi değerlere sahip çıkarak, gücünü bu topraklardan alarak dünyaya açılmayı ve ülkemizi de küresel rekabet ortamında olması gerektiği gibi temsil etmeyi kendinize amaç edininiz. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi bilim ve aklın ışığı her zaman yolunuzu aydınlatsın. Çok çalıştınız, zor yıllardan ve meşakkatli yollardan başarı ile geçip bu günlere geldiniz, size güvenenlerin beklediği gibi yetkili ve diploma sahibi olmayı hak ettiniz. Her biriniz bir meslek mensubu ve akademik birikime sahip birer saygın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak diplomalarınızı alıyorsunuz. Meslek onurunu her zaman en üstte tutarak, adaletten ve liyakatten ayrılmadan ülkemize hizmet en başta gelen ilkeniz olsun. Ben bu duygu ve düşüncelerle tüm mezunlarımız ve kıymetli ailelerinizi tek tek canı gönülden tebrik ediyor, hayatınızın bu yeni döneminde başarı sağlık ve mutluluğun her zaman yanınızda olmasını diliyorum. Yolunuz aydın bahtınız açık yüce Allah yardımcınız olsun.” diyerek sözlerine son verdi.
Açılış konuşmalarından sonra törene katılamayan Osmaniye Milletvekilleri İsmail Kaya ve Mücahit Durmuşoğlu ile 25.ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekilliği yapan Prof. Dr. Ruhi Ersoy le MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin mesajları okundu.
Mesajların okunmasından sonra Başarı Belgeleri ve Ödüllerin Takdim Töreni’ne geçilerek; Üniversite birincisi Ebranur Yılmaz’a başarı belgesi hediye takdimini Osmaniye Vali Yardımcısı Adem Yılmaz yaparken, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora ve Yükseklisans mezunları, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Kadirli Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile OKÜ Bahçe MYO, Düziçi MYO, Osmaniye MYO’da dereceye girenlere ödülleri potokol üyeleri  tarafından verildi.
Törenin devamında OKÜ akademik birimlerini birincilikle tamamlayanlar için hazırlanan mezuniyet kütüklerine isimlerini OKÜ Rektörü Turgay Uzun,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç ve Prof. Dr. Çoşkun Özalp, Rektör Danışmanı Doç.  Dr. Ceyhun Yükselir,  Fakülte Dekanları ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri'nin katılımlarıyla gerçekleşti. Törenin sonunda, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Rektör Uzun ile protokol mensupları öğrencilerin coşkusuna ortak olarak kep atma töreni gerçekleştirildi.
Mezuniyet töreni Grup Anavarza konserinde öğrencilerin coşkuyla eğlenmesinin ardından sona erdi. Bekir Burak Canbolat