Bugün, 27 Şubat 2021 Cumartesi
Gündem 20.02.2021 03:07:00 0

Uyuşturucu ile mücadele için “uyuma” uygulamasını indirelim

Yılmaz, “uyuma” projesinin, teknolojik imkanlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmanın önemli olduğunu belirtti.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, vatandaşlardan İçişleri Bakanlığının koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Uyuma” uygulamasını telefonlara indirerek, uyuşturucu ile mücadeleye destek vermelerini istedi. 
Yılmaz, “uyuma” projesinin, teknolojik imkanlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmanın önemli olduğunu belirtti.
Proje sayesinde uyuşturucu suçlarına daha hızlı müdahale imkanı sağlanmasının hedeflendiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
“Uyuma uygulamasının, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple Sanal Mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır. Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaklardır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaşlarımız, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunabilecektir. Sisteme konum bilgisi ile birlikte düşen bu ihbar bölgeye en yakın ekibe iletilecektir. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır.” 
Yılmaz, uyuşturucu madde ile mücadelede kolluk kuvvetleri kadar, toplum duyarlılığının da önemli olduğunu kaydetti.
Osmaniye Valiliği